İran sandığa gidiyor: 2 muhafazakar aday yarıştan çekildi

İran’da yarın yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin muhafazakar adayları Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ile Şehit ve Gaziler Vakfı Başkanı Emir Hüseyin Kadızade Haşimi, yarıştan çekildi. Zakani ile Haşimi’nin muhafazakar kanat adına çekilmesiyle, geriye reformist aday Mesud Pezeşkiyan, muhafazakar adaylar Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi kaldı.

‘REİSİ’NİN YOLUNUN DEVAMI DAHA ÖNEMLİ’

Muhammed Bakır Kalibaf ve Said Celili’ye aralarında uzlaşarak muhafazakarların seçime tek adayla girmesini sağlamalarını isteyen Zakani, sosyal medya paylaşımında, şu ifadelere yer verdi: “Yasal rekabet süresinin sonuna kadar kaldım ancak Şehid (19 Mayıs’ta hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim) Reisi’nin yolunun devamı daha önemli. Celili ve Kalibaf’tan birlik olmalarını, devrimci güçlerin haklı taleplerini cevapsız bırakmamalarını ve üçüncü Ruhani hükümetinin oluşmasının engellenmesini talep ediyorum.”

‘YOLA DEVAM ETMEKTEN VAZGEÇTİM’

Muhammed Bakır Kalibaf mı yoksa Said Celili lehine mi çekildiğini belirtmeyen Kadızade Haşimi ise mesajında şöyle yazdı: “Devrim güçlerinin birliğini korumak amacıyla, Yüksek Konseyin ve bazı ulemanın talebine yanıt olarak, yola devam etmekten vazgeçtim. Umarım diğer üç kardeşim de kalan sürede devrimci cepheyi güçlendirmek konusunda hemfikir olurlar.”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından bir yıl öne alınan cumhurbaşkanı seçimi 28 Haziran’da yapılacak.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir