Kızıl Haç, Gazze’deki Ofisinin Yakınındaki Saldırıda 22 Kişinin Öldüğünü Açıkladı

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, Gazze’deki ofislerinin, yerleşkenin çevresine sığınan 22 kişinin ölümüne yol açan bombardıman nedeniyle hasar gördüğünü söyledi. ICRC’den yapılan açıklamada, “Ağır kalibreli mermiler Cuma günü öğleden sonra Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin ofis ve konutlarının birkaç metre yakınına düştü” denildi. Sivillere ve insani tesislere zarar gelmemesi için tüm tarafların önlem alma yükümlülüğünün bulunduğunu sözlerine ekledi.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nden bir sözcü ilk araştırmaların bölgede bir saldırı düzenlediğine dair “hiçbir belirti” bulunmadığını gösterdiğini ancak olayın “incelenmekte” olduğunu dile getirdi.

ICRC, “Grev, aralarında birçok Filistinli meslektaşımızın da bulunduğu, çadırlarda yaşayan yüzlerce yerinden edilmiş sivilin çevrelediği ICRC ofisinin yapısına zarar verdi.” dedi.

“Bu olay, yakınlardaki Kızıl Haç Sahra Hastanesi’nde kitlesel bir yaralı akınına neden oldu; hastanede 22 kişi öldü ve 45 kişi yaralandı ve ek kayıplar da rapor edildi.” ICRC, “ciddi güvenlik olayının” son günlerde yaşanan birkaç olaydan biri olduğunu söyledi.

Açıklamada, “İnsani yardım çalışanlarının ve sivillerin hayatını riske atan bu olayları kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi. Gazze’de Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı farklı rakamlar vererek, İsrail’i suçladığı bombardımanda 25 kişinin öldüğünü ve 50 kişinin yaralandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir